Jak opiekować się chorym po udarze?

W trakcie leczenia poudarowego chory potrzebuje nie tylko codziennej opieki, ale przede wszystkim wsparcia i cierpliwości ze strony bliskich. To dzięki nim ma chęć i motywację do podjęcia walki o własne zdrowie i odzyskanie sprawności, dlatego ważne jest, abyśmy byli w momencie, kiedy nas najbardziej potrzebuje.

Karmienie i dieta po udarze

Zapewnienie choremu odpowiedniej diety po udarze jest kluczowe w odzyskaniu przez niego zdrowia. Rodzaj spożywanych posiłków będzie mocno uzależniony od stanu pacjenta i od tego czy występują u niego problemy z przełykaniem czy nie. W przypadku problemów z przełykaniem pokarm podawany jest przez specjalną sondę, a więc samo jedzenie musi mieć wówczas postać płynną lub półpłynną.

Jeżeli chodzi o pacjentów bez zaburzeń przełykania to:

  • powinni jeść częste a małe posiłki w ciągu dnia.
  • unikać twardych, żujących, suchych i lepkich pokarmów. Zamiast tego spożywać pokarmy, które są łatwe do przeżucia i przełknięcia – takie jak jogurt naturalny, mus jabłkowy, jajka, miękki makaron i tłuczone ziemniaki.
  • unikać pokarmów pikantnych, słonych i mocno aromatyzowanych.
  • pić dużo wody.
  • jeść odpowiednią ilość kalorii w zależności od indywidualnego zapotrzebowania.
  • uwzględniać w diecie inne choroby współistniejące i przewlekłe (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi lub choroby serca)

Pielęgnacja i higiena pacjenta po udarze

W zależności od poziomu sprawności chorego, może ona być w stanie samodzielnie zadbać o niektóre lub wszystkie czynności pielęgnacyjne lub nie. Do tych czynności należą: mycie zębów, kąpiel i ubieranie się. Jeśli twój podopieczny jest w stanie używać rąk, powinna być w stanie umyć zęby i umyć twarz. Nie wyręczajmy chorego z codziennych obowiązków, które sprawiają mu trudność, ale może je wykonywać. Jest to element rehabilitacji!

Przeczytaj także: Jak uchronić się przed udarem mózgu?

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij